Komu potrzebne są transformatory? Dowiedz się - volt info

transformatory olejowe używane

Obniża lub podwyższa napięcie

Kto z nas nie spotkał się z pojęciem transformatora? Fizyka przysparza wielu z nas o dreszcze, a jej tajniki są zrozumiałe tylko dla niewielkiej części populacji. Przybliżmy zatem temat. Transformator jest to urządzenie ele

Komu potrzebne są transformatory? Dowiedz się - volt info transformatory olejowe używane
ktryczne służące do zmiany napięcia, a co za tym idzie i natężenia prądu zmiennego.

Napięcie to może zostać podwyższone, bądź obniżone.W skład omawianego urządzania wchodzi uzwojenie pierwotne, uzwojenie wtórne i rdzeń ferromagnetyczny, na którym znajdują się oba uzwojenia. Wspomniany rdzeń pełni funkcję magnetyczną podczas gdy uzwojenia służą jako obwody elektryczne. Ten bardzo uproszczony model, ma na celu tylko przybliżenie budowy transformatora. Jak podają dostępne źródła, w obrębie transformatorów wyróżniamy transformatory elektryczne (transformatory energetyczne, transformatory mocy), transformatory trójfazowe, toroidalne (oświetleniowe), autotransformatory, przekładniki oraz transformatory bezpieczeństwa.

Transformatory elektryczne pełnią bardzo ważną funkcję we współczesnym świecie, ponieważ to dzięki nim energia elektryczna przesyłana jest na duże odległości. Upraszczając temat, w elektrowniach produkowana jest energia elektryczna, której emisja wiązałaby się z olbrzymimi stratami, gdyby nie działanie transformatora. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak skomplikowanym procesem jest generowanie prądu i jego transfer do naszych domów. Życie bez elektryczności byłoby dla wielu z nas piekłem, choć istnieją i tacy, którzy z chęcią przenieśliby się na bezludną wyspę.


Zawsze jak byłem mały, interesowała mnie elektryczność

Zawsze jak byłem mały, interesowała mnie elektryczność. Gdy przechodziliśmy obok rozdzielni elektrycznej, zastanawiały mnie dźwięki, jakie stamtąd dochodziły. Często dopytywałem się taty, co tam się dzieje. Ojciec niejednokrotnie tłumaczył mi, co się dzieje za drzwiami rozdzielni. Gdy byłem już większy, dowiedziałem się, że są tam transformatory. I że to one wydają takie dziwne dźwięki, to charakterystyczne pohukiwanie. Dalej intrygowało mnie, jak to działa. Jak to możliwe, że takie urządzonko zmienia parametry prądu?

Czas szkoły i naukę fizyki, szczególnie zaś o elektryczności wspominam mgliście. Słaby byłem z tych zagadnień. Nawet świetne zaplecze naukowe w zakresie nauk ścisłych, duże ilości doświadczeń i sprzyjająca nauce atmosfera w okresie liceum, nie pomogły mi przezwyciężyć ogromnych braków w tej kwestii. Sprawy elektryczności pozostały dla mnie tajemnicą. Nie wiem dalej, jak działają transformatory elektryczne, ani jakim sposobem Tesla chciał skorzystać z prądu, jaki dają wyładowania atmosferyczne.

Jednak pomysł pozyskiwania energii z piorunów bardzo mi się podoba i chętnie korzystam z niego w swojej twórczości. Oczywiście jest to mało przemysłowa twórczość. W przemyśle zaś nie korzystam z rozwiązań elektrycznych. Jednak inni korzystają i z transformatorów i z innych nowinek technologicznych w zakresie prądu elektrycznego. Przemysł ciężki i zbrojeniowy potrzebują bardzo nowoczesnych sprzętów w zakresie elektryki i elektroenergetyki. Bez nich te gałęzie przemysłu mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.


Zjawisko indukcji w kontekście transformatorów

Transformatory to elektryczne maszyny, z pomocą których możemy przenosić energię elektryczną prądu drogą indukcji z jednego obwodu do drugiego. Wykorzystując transformatory elektryczne nie zmieniamy pierwotnej częstotliwości prądu, lecz zmienia się napięcie elektryczne. Wyjątkiem jest transformer separacyjny, który nie wpływa na zmianę napięcia. Transformator elektryczny składa się z elementów podstawowych, którymi są:

- stalowy rdzeń
- cewki wykonane z miedzi bądź też z aluminium

Rdzeń określić można, jako obwód magnetyczny, z pomocą którego możemy przewodzić strumień magnetyczny. Uzwojenia, czyli cewki są obwodami elektrycznymi i osadzone są na kolumnach rdzenia. Dodatkowo są one odseparowane galwanicznie, co sprawia, ze energia przekazywana jest przez pole magnetyczne. Możemy wyróżnić kilka rodzajów cewek, między innymi cylindryczne.

Gdzie wykorzystywane są transformatory?

Współcześnie w przeważających przypadkach transformator spotykany jest na stacjach transformatorowych, czyli na stacjach trafo lub trafostacjach. Stacje te służą do rozdzielania energii, aby mogła być przekazana na różne poziomy napięć. Są one powszechnie spotykane ponieważ stanowią drogę dostawy prądu do klienta.

Dodatkowo wyróżnić możemy także:

• Transformatory bezpieczeństwa służące do zmniejszenia poziomu napięcia bezpiecznego
• Transformatory separacyjne, które oddzielają obwód pierwotny od wtórnego
• Transformatory spawalnicze aby zasilać urządzenia spawalnicze
• Transformatory głośnikowe, służące do zasilania głośników.